Niniejsza strona używa plików cookies w celu optymalizacji korzystania ze strony internetowej, w celach statystycznych oraz popularyzacji strony za pomocą serwisów społecznościowych. Warunki przechowywania plików cookies możesz określić w przeglądarce internetowej.

autor

Muzyczna biblia dla początkujących i zaawansowanych

Pierwszy w Polsce kompleksowy podręcznik akademicki dotyczący rynku muzycznego

 

ZARAŻENI DŹWIĘKIEM. RYNEK MUZYCZNY W CZASACH SZTUCZNEJ INTELIGENCJI

 

Książka napisana z myślą o pasjonatach muzyki przez pasjonata muzyki. Autorem jest Stanisław Trzciński, doktor nauk o kulturze i badacz Uniwersytetu SWPS, który współtworzy polski przemysł muzyczny od 30 lat.

 

 • Czego słuchamy i jak zmieniliśmy się jako słuchacze w ostatnich latach?
 • Jakie są nowe podmioty na rynku muzycznym w dobie cyfryzacji?
 • Jak działają algorytmy i playlisty w serwisach streamingowych?
 • Czy sztuczna inteligencja zrewolucjonizuje przemysł muzyczny?
 • Jak osiągnąć sukces jako twórca, artysta, menedżer i wydawca?
 • Dlaczego Elon Musk może być ważny dla słuchaczy muzyki?
 • Czy maszyny zastąpią twórców i artystów?
 • Jak będą wyglądały wirtualne koncerty?
autor

Ponadto:

 

 • Universal, Sony i Warner vs. Google, Apple, Microsoft, Facebook, TikTok i Amazon
 • wywiady z najważniejszymi ludźmi polskiego przemysłu muzycznego
 • rozważania o kulturze, emocjach w muzyce i ludzkim mózgu
 • rynek muzyczny jako ważny sektor gospodarki kreatywnej
 • marketing muzyczny w reklamach i przestrzeni publicznej
 • artyści-marki, promocja i music branding w erze cyfrowej
 • potęga Spotify vs. inne serwisy, platformy i aplikacje
 • branża fonograficzna, publishingowa i koncertowa
 • dane dotyczące rynków w USA, Europie i Azji
 • Live Nation i Ticketmaster vs. reszta świata
 • propozycja nowej typologii nanosłuchaczy
 • problemy prawne na rynku pracy artystów w dobie rewolucji technologicznej
 • wielkie akwizycje katalogów muzycznych przez fundusze inwestycyjne vs. NFT
 • szczegółowa prezentacja wyników czterech dużych badań konsumentów muzyki w Polsce (ilościowe i jakościowe)
 • bonus dla czytelników: kody QR do wybranych badań i do odsłuchu muzyki dobranej przez autora książki, w tym Pozytywne Wibracje vol. 12 i ponad 24 godziny muzyki
autor

Pierwszy w Europie Centralnej podręcznik akademicki o rynku muzycznym dla studentów wydziałów humanistycznych: kulturoznawstwo, socjologia, antropologia, ekonomia, muzykologia, psychologia. Obowiązkowa lektura dla pasjonatów muzyki, twórców, artystów, debiutantów, menedżerów i pracowników przemysłu muzycznego, naukowców i badaczy, dziennikarzy, przedsiębiorców, specjalistów na rynku reklamy, marketingu i handlu.

 

Publikacja została uznana przez Wydawnictwo Naukowe PWN za najlepiej sprzedającą się książkę września „Bestseller Top 1” oraz za "książkę października", zaś Stanisław Trzciński został wybrany w księgarniach PWN "autorem tygodnia" od 11 do 17 grudnia 2023 roku.

autor

O autorze

Stanisław Trzciński – kulturoznawca, ekonomista i publicysta. Doktor nauk humanistycznych w dyscyplinie nauki o kulturze i religii. Członek Centrum Badań nad Gospodarką Kreatywną oraz nauczyciel akademicki Uniwersytetu SWPS i Collegium Civitas w Warszawie. Laureat Nagrody Specjalnej ZAiKS-u w 2022 roku za wieloletni wkład w rozwój polskiej kultury.

 

W 2023 roku otrzymał wyróżnienie JM Rektora Uniwersytetu SWPS za rozprawę doktorską. Autor publikacji popularnonaukowych i naukowych dotyczących popkultury, sektorów kreatywnych i marketingu muzycznego. Bada polski rynek muzyczny i odbiorców muzyki.

 

Przedsiębiorca, menedżer kultury, promotor koncertowy, wydawca i dziennikarz muzyczny. Prezes zarządu STX Music Solutions, STX Records i współwłaściciel STX Jamboree. Założyciel portalu PrzestrzenMuzyki.pl (MyPlaylist).

 

Dyrektor A&R Universal Music Polska (1995-2000). Autor i wydawca wyróżnianych Złotą Płytą serii albumów: Pozytywne Wibracje, Pinadolada, Pieprz i Wanilia oraz Sygnowano Fabryka Trzciny.

 

Producent imprez masowych i festiwali muzycznych. Organizator gal wręczenia nagród Fryderyk w TVP2 (2007-2018) oraz koncertów artystów polskich i zagranicznych, m. in. Kylie Minogue, Macy Gray, Seal, Grace Jones, Kool & The Gang, Woody Allen, Al Di Meola, Scorpions, ZAZ, Gregory Porter czy Goran Bregovic.

 

Członek Stowarzyszenia Autorów ZAiKS i Akademii Fonograficznej ZPAV. Fundator Fundacji Niespodzianka. Współtworzył Centrum Artystyczne Fabryka Trzciny. Były menedżer Anny Marii Jopek. Udziałowiec klubu Filtry w Warszawie. Autor audycji muzycznych w Radiu PiN i Radiospacji.

 

Kontakt z autorem w sprawach związanych z projektami badawczymi, kuratorskimi, producenckimi, a także konsultingiem i występami publicznymi, możliwy jest za pośrednictwem STX Music Solutions (www.stxmusic.pl).

autor

Fragmenty recenzji

To najobszerniejsza i najbardziej kompleksowa publikacja poświęcona polskiemu rynkowi muzycznemu i modelom odbioru muzyki w Polsce. Trzeba sporej odwagi, by skupić wysiłek analityczny na zjawiskach takich jak wykorzystanie sztucznej inteligencji w muzyce. Trzciński to ryzyko podjął.

dr hab. Mirosław Pęczak, prof. UW

 

Dobre, rzetelne i profesjonalne rozliczenie się z przeszłością, by dotrzeć do tego, co będzie...

Kayah, piosenkarka i autorka

 

Nie należy bać się ciężaru tej książki. Czyta się to dobrze, lekko i szybko, niemal jak artykuł w prasie. Nie musisz być naukowcem ani muzykiem, żeby zrozumieć tę książkę.

Wojtek Sokół, raper i wydawca muzyczny

 

To jest wiedza unikatowa – lata doświadczeń, badań, rozmów kuluarowych i odważne, merytoryczne spojrzenie w przyszłość!

Jan Borysewicz, muzyk i autor

 

Autor pokazuje nam nie tylko aktualny stan rynku muzycznego w Polsce, ale daje też wyobrażenie o zmianach, które dopiero się rozpoczynają.

dr hab. Patryk Gałuszka, prof. UŁ

 

Skądinąd – Trzciński świetnie dobrał okładkową (i wizjonerską) grafikę Jana Lenicy, wcześniej towarzyszącą teatralnemu "Wozzeckowi" oraz "Małej apokalipsie" Konwickiego. Tu też mamy do czynienia z rodzajem apokalipsy. 

Bartek Chaciński, tygodnik Polityka

Kup książkę w wybranym formacie